Венгерский язык. Пятьдесят тем для продолжающих. Уровень В1 - стр. 1
1. Téma Lakhatás
Annyi különböző szállás létezik. A városokban a legtöbb ember lakásokban él. Ha nagyon gazdagok, akkor megengedhetnek maguknak egy nagy házat a nagyvárosban. De ezek általában nagyon drágák. Kisebb városokban az emberek családi-, iker- vagy néha sorházakban laknak. Ezeket a viktoriánus korban építették munkások számára, de most nagyon népszerűek. És a nagyvárosokban persze vannak sokemeletes házak is. Ezek tíztől húsz emeletig bármilyen magasak lehetnek. Ezek általában azoknak a családoknak készültek, amelyek nem engedhetik meg maguknak, hogy házat vagy lakást vegyenek. Angliában ezek általában nem olyan szépek. Régi épületek. Néhányuk igen koszos. Nagyon nehéz a kisgyerekes családoknak ott élni. A huszadik, vagy a harmincadik emeleten laknak és a liftek gyakran nem működnek. Az ilyen házakkal rengeteg probléma van. A diákok gyakran közösen bérelnek lakást. Aztán, amikor munkát kapnak és megházasodnak, szeretnének egy házat vagy egy lakást venni. Általában huszonöt vagy harminc éves koruk körül gondolnak arra, hogy vegyenek egy lakást vagy egy házat. A legtöbb embernek nincs elég pénze, hogy azonnal tudjon egyet venni, ezért hitelt kell felvenniük egy banktól. Egy ifjú pár egy kis lakást vagy talán egy nagyon pici házat tud csak venni. Ezeket nevezzük első otthonoknak. Néhány év után pedig lehet, hogy úgy döntenek, gyerekeket szeretnének. Akkor el tudják adni a pici házat vagy lakást, és vesznek egy valamivel nagyobbat. Az első otthon valószínűleg egy nappaliból, egy konyhából, egy fürdőből és csak egy hálószobából áll. A házakban általában legalább két háló van. Míg a földszinten valószínűleg a nappali és az étkező vagy egy nagy konyha kap helyet. És az emeleten van a fürdő és egy vagy két hálószoba.
1. Milyen fajta szállásban él a legtöbb ember?
2. Mit engedhetsz meg magadnak, ha gazdag vagy?
3. Olcsóbbak vagy drágábbak a házak a kis városokban?
4. Hol élnek az emberek a városokban?
5. Kiknek építették a sorházakat a Viktoriánus időkben?
6. Csak néhány toronyház van a nagyvárosokban?
7. Általában harminc-negyven emelet magasak?
8. Ugye, Angliában nagyon szépek a toronyházak?
9. Miért nehéz a fiatal, gyerekes családoknak ott élni?
10. A diákok általában megosztják a házakat vagy a lakásokat?
11. Mikor akarnak a fiatalok házat vagy lakást vásárolni?
12. Miért akarnak pénzt kölcsönözni egy bankból?
13. Egy fiatal pár rendszerint nagy lakást vásárol?
14. Mit jelent az „induló lakás”?
15. Hány szobája van egy „induló lakásnak”?
16. Van legalább két hálószobája egy „induló lakásnak”?
17. Mit vásárol egy fiatal pár?
18. Általában hány hálószobája van egy kis háznak?
19. Mi van a ház lenti részében?
20. Mi van a ház fenti részében?
1. Gyakorlat
A városokban sok ember él toronyházakban. Ezek körülbelül tíz és húsz emelet közöttiek. Ezek általában olyan családoknak vannak, akik nem engedhetik meg maguknak, hogy vegyenek egy házat vagy egy normálisabb lakást. Angliában ezek általában nem valami szépek. Öreg épületek. Néhányuk meglehetősen piszkos. Nagyon nehéz a fiatal, kisgyerekes családoknak ott élni. Sok probléma van az ilyen típusú házakkal.
2. Gyakorlat
A fiatal párok kis lakásokat vagy nagyon kicsi házakat vásárolnak. Ezeket Angliában „induló lakásoknak” nevezik. A legtöbb embernek nincsen elég pénze, hogy rögtön vegyen egyet, így pénzt kell kölcsönözniük a banktól. Egy kis kezdeti lakásnak valószínűleg egy nappalija, egy konyhája, egy fürdőszobája és csak egy hálószobája lesz. A házaknak rendszerint legalább két hálószobája van.
2. Téma Bankok
Könnyű bankszámlát nyitni. Sok átlagos bank van. Ezek azok a bankok, amelyeket az emberek a mindennapok során használnak. Nyithatsz egy folyószámlát. Ez egy olyan számla, amit nap, mint nap használsz. Tudsz rá pénzt betenni vagy kivenni róla. Ha nyitni akarsz egyet, akkor egyszerűen elmész a helyi bankba és azt mondod, hogy szeretnél nyitni egy folyószámlát. Fel kell majd mutatnod egy igazolványt és természetesen majd meg kell adnod az állandó lakcímedet. Ha pénzt szeretnél berakni a számládra, akkor egyszerűen kitöltesz egy nagyon rövid formanyomtatványt és befizeted a pénzt. Ha a számládról pénzt szeretnél felvenni, az ugyanez az eljárás. Általában havonta egyszer kapsz kimutatást a banktól. Ez megmutatja, hogy mennyi pénz van a számládon. A legtöbb bank havonta levonja a kezelési költséget. Természetesen az egy komoly helyzet, ha több pénzt költesz, mint amennyi a számládon van. És a bank ilyenkor biztosan megkér téged, hogy amilyen hamar csak lehetséges, fizesd vissza a pénzt. És a bankkamatot fog felszámolni. Azonban, ha pénzre van szükséged, a banktól mindig kérhetsz kölcsön egy bizonyos összeget. Ezt hitelnek hívják. Ezt természetesen hónapról-hónapra kell törlesztened. És kamatot is kell fizetned. És természetesen, ha a vásárláshoz pénzre van szükséged, akkor nem kell feltétlenül a bankba menned. Használhatod a „falon lévő nyílást”. Ez a bankautomata. Egyszerűen csak beütöd a PIN kódodat, megmondod, mennyi pénzt akarsz, és az automata kiadja neked. A másik fajta számla a takarékszámla. Pénzt takarítasz meg vele. Azt hiszem, mindenkinek van hitelkártyája, de a hitelkártyákkal nagyon óvatosan kell bánnod. Szóval, ha mindig észben tartod, hogy a bank célja nem az, hogy segítsen neked, hanem hogy minél több pénzt sajtoljon ki belőled, akkor minden rendben lesz.